Stéphanie Vallée

Stéphanie
Vallée

Gatineau

Ministre de la Justice et ministre responsable de la région de l’Outaouais

Established in Maniwaki since 1995, Stephanie Vallée is a mother of two teenagers. She is a lawyer, member of the Barreau du Québec and certified family mediator. She started a private law firm in Maniwaki and concentrated her work on family, youth protection and criminal law.

Elected Member for Gatineau for the first time on March 26, 2007, she was appointed Parliamentary assistant to the Minister of Education, Recreation and Sport and Minister of Families. She held that position from April 25, 2007 to November 5, 2008.

Reelected in the riding of Gatineau in the December 8th, 2008 general election, she became Parliamentary assistant to the Premier for youth files from January 15, 2009 to August 1st, 2012.

She got a third mandate on September 4, 2012. Ms. Vallée then holded the position of Official opposition critic for Social services, Youth protection and Adoption since November 6, 2012. She is also temporary Committee Chair on the Health and social services committee.  She was re-relected on the 7th of April 2014.

As an elected Member of the National Assembly since 2007, Stéphanie Vallée served on the Committee on Education (now called Culture & Education), on the Committee on Social affairs (now called Health and Social services) and on the Committee on Institutions.

She has also been representative of the Québec Branch, member of the steering committee and Network 2nd Vice-chair of the Women’s Parliamentary Network. Her special interest in promoting parliamentary institutions led her to become member of the Jean-Charles Bonenfant’s board of directors from her very beginning as MNA. Eager to provide Québec youth with incentives to take an active part in our society’s development, she joined the board of directors of the Office franco-québécois de la jeunesse en 2009.

In addition to her professionnal achievements, Stéphanie Vallée has been involved in numerous community and social causes. Through her multiple commitments as councillor for the Council of the Bar of Hull, as member of the Association québécoise des avocats et avocates de la défense du district de Hull, as member of the Parents participation organization of the Collège Sacré-Coeur in Maniwaki and as member of the board of directors of the Chambre de Commerce et d’Industrie de Maniwaki and the Maison de la Culture de la Vallée-de-la-Gatineau, she has always proven to be a determined and dynamic woman.

Ms. Vallée considers herself very fortunate to have the privilege to serve and defend the interests of the people from her riding and she intends to carry on with her efforts in improving her citizens well-being.